Zápisnica

zo zasadnutia Rady vedcov SAV dňa 11.1. 2000

 

Prítomní: podľa prezenčnej listiny, členovia Rady vedcov SAV, členovia Predsedníctva SAV

Prizvaní hostia: zástupcovia ETO SAV

Program:

    1. Otvorenie
    2. Príhovor predsedu SAV Š.Lubyho.
    3. Zásady rozdelenia rozpočtu (J.Slezák)
    4. Diskusia
    5. Záver

 

  1. Plenárne zasadnutie Rady vedcov SAV sa konalo dňa 11.1.2000 o 10,00 h. vo veľkej zasadačke v areáli SAV na Patrónke. Zasadnutia sa zúčastnilo 45 zástupcov pracovísk, takže plénum bolo uznášaniaschopné.

Zasadnutie viedol člen Výboru Rady vedcov SAV D.Ratica. V úvode zasadnutia plénum schválilo predložený program. Kontrolu mandátov urobila M.Stašková. Plénum potom schválilo návrhovú komisiu v zložení M.Piscová, M.Bielik, V.Bauer.

  1. Š.Luby, predseda SAV vo svojom príhovore informoval o súčasnej situácii v SAV. Konštatoval, že stav nie je až taký zlý, ako sme sa obávali. Viazanie rozpočtu v II. polroku 1999 bolo len 0,8%, za celý rok teda spolu 4,8%. Pôžičky ústavom predstavujú celkove 1,2 mil. Sk, z čoho je asi 300 tis. Sk na mzdy a 900 tis. Sk na VNV. Rozpočet na rok 2000 bol po intenzívnych rokovaniach P SAV s vládou a parlamentom 2x zvýšený (cca o 3,5%) a predstavuje 852 mil. Sk. Pri celkovom zvýšení sa znižujú mzdy oproti roku 1999, uvažuje sa však o zvýšení prostriedkov v iných položkách, vrátane VEGA.
  2. V roku 2000 treba čakať pokles životnej úrovne, čo sa zrejme odrazí u pracovníkov SAV snahou o iné aktivity, čo môže znamenať zníženie výstupov. Treba podporiť aktivity pracovníkov SAV na VŠ, ale zároveň vyslať etický apel na pracovníkov a žiadať riaditeľov, aby situáciu sledovali a regulovali.

    V roku 2000 bude treba prehodnotiť mzdové fondy ústavov. Pri zachovaní inercie je treba korigovať vzniknuté disproporcie (ako určité kritérium môže slúžiť priemerný plat / akreditačný koeficient, kvalifikačný koeficient). Asi od júla budú tiež zohľadnené výsledky akreditácie v položkách ostatné výdavky, na čo je vyčlenená čiastka 3 mil. Sk.

    Vláda očakáva ďalšie reformy v SAV. Medzi 20 úlohami je aj transformácia vedy. Treba tiež uviesť, že sa otvoria kapitoly rokovania o vstupe SR do EÚ. V oblasti vedy, ktorá sa už zapojila do 5. rámcového programu EÚ sa neočakávajú výraznejšie ťažkosti.

    Očakáva sa zavedenie nového modelu financovania, vypracovaného MŠ. SAV má naďalej svoju kapitolu. Je treba hľadať aj ďalšie zdroje financovania. VEGA sa chápe ako súčasť inštitucionálneho financovania, okrem toho majú byť možnosti cez Agentúru pre podporu vedy a techniky, Agentúru pre medzinárodnú spoluprácu, Komisiu pre kozmický výskum (možno bude len na úrovni ministra školstva) a pod. Začala sa činnosť Rady vlády pre vedu a techniky, kde má SAV 3 zástupcov (Š. Luby, J. Slezák, Ľ. Falťan).

    Zdá sa, že v SAV je potrebné transformovať riadenie, otvoriť sa voči účasti osobností z mimoakademických pracovísk a zaviesť výraznejšiu konkurenciu pri výbere do funkcií v SAV.

  3. Materiál "Zásady tvorby rozpočtu rozpočtových organizácií a určenia výšky príspevku príspevkovým organizáciám v SAV v roku 2000," ktorý dostali členovia RV SAV v písomnej forme, uviedol 1.podpredseda SAV J.Slezák. Zdôraznil snahu o vytvorenie motivačného prostredia a zvyšovanie transparentnosti rozdeľovania prostriedkov. Vymenoval položky, na ktoré sú vyčlenené prostriedky. Podiel investícií medzi stavbami a strojmi je v roku 2000 určený na 1:1. V roku 2000 sa môže na základe objektívnych podkladov normatívne zmeniť pomer mzdových prostriedkov medzi oddeleniami. Z prostriedkov rozdelených na oddelenia SAV môžu tieto prerozdeliť v časti bežných výdavkov až 5% sumy, pracoviská akreditované ako A a B budú v II. polroku zvýhodnené v tejto položke o 10, resp.5%. Vytvorí sa fond na opravy a údržbu z odvodov nájomného (ktoré sú 50%).
  4. Pomerne bohatá diskusia sa viac-menej sústredila na niekoľko otázok

Celkove možno konštatovať, že diskusia vyjadrila podporu zásadám rozdelenia rozpočtu a podporila tendenciu k diferenciácii so zohľadnením výsledkov akreditácie. Takisto myšlienka transformácie riadenia v SAV bola podporená, i keď názory na jeho budúce usporiadanie sa čiastočne rôznili.

  1. Na záver jednania boli prijaté nasledujúce uznesenia:

Uznesenie č.1: Plénum Rady vedcov berie na vedomie správu predsedu SAV o súčasnej situácii v SAV a predpokladanom vývoji v roku 2 000.

Uznesenie č.2: Plénum Rady vedcov súhlasí s pripomienkami “Návrh zásad tvorby rozpočtu rozpočtových organizácií a určenia výšky príspevku príspevkovým organizáciám v SAV v roku 2000”.

Uznesenie č.3: Rada vedcov poveruje V RV SAV, aby v spolupráci s P SAV prehodnotili spôsob fungovania a riadenia SAV a iniciovali k nemu diskusiu.

Uznesenie č. 4: Rada vedcov žiada P SAV, aby na najbližšom zasadnutí pléna RV predložilo návrh zmien fungovania SAV a inkorporovalo ho do Návrhu zákona o SAV.

Uznesenie č.5: Rada vedcov žiada P SAV aby na najbližšom zasadnutí pléna RV predložilo kompletný Návrh zákona o SAV.

Uznesenia č.1, 3, 4, 5 boli prijaté jednomyseľne, k uzneseniu č. 2 boli 2 hlasy proti.

 

Zapísal: M. Tyšler

Bratislava 11.1.2000

  

Peter M r a f k o, v.r.

predseda Výboru RV SAV

  

 

Za správnosť: Štaffová