Zápisnica
zo zasadnutia Rady vedcov SAV zo dňa 6. 9. 2000

Prítomní: podľa prezenčnej listiny, členovia Rady vedcov SAV, členovia Predsedníctva SAV a prizvaní hostia

Program:

  1. Otvorenie
  2. Vystúpenie predsedu SAV k najaktuálnejším otázkam
  3. Prerokovanie návrhov na:
    1. fúziu VEDA – Polygrafia
    2. pričlenenie Ústavu mikrobiológie SAV k Ústavu molekulárnej biológie SAV
  4. Rozličné

  1. Plenárne zasadnutie RV SAV sa konalo dňa 6. 9. 2000 o 13.00 hod. vo veľkej zasadačke v areáli SAV na Patrónke. Zasadnutia sa zúčastnilo 42 zástupcov pracovísk. Plénum bolo uznášaniaschopné.

    Zasadnutie otvoril a viedol predseda V RV, P.Mrafko. Program zasadnutia bol plénom RV schválený. Kontrolu mandátov previedla M. Stašková. Členovia RV navrhli a jednomyseľne schválili členov volebnej komisie J. Slavkovský a J. Klačka.

  2. Predseda SAV prof. Š. Luby sa venoval vo svojom vystúpení dvom okruhom otázok: a) finančné otázky, b) legislatívne otázky.

    1. Predseda SAV zrekapituloval rozpočet SAV na rok 2000 s tým, že informoval, že akadémii bol pridelený 4 %-ný valorizačný nárast tarifných platov od 1. 7. 2000. Zároveň však informoval, že celkové viazanie rozpočtu, ktoré akadémia na rok 2000 dostala je cca 3,02% z celkového rozpočtu, čo predstavuje 24 mil. Sk. Podľa rozhodnutia P SAV boli z tohto viazania vyňaté niektoré položky, ako napr. náklady na teplo a teplú vodu, vedeckú výchovu, opravu budov, účelové prostriedky pridelené výpočtovému stredisku a iné. V ďalšom poukázal na relatívny úspech SAV pri získavaní prostriedkov z financií, ktoré vláda určila na rozvoj vedy a techniky z privatizácie Slovenských telekomunikácií, z ktorých SAV získala na vybrané projekty do svojho rozpočtu 22 mil. Sk.

      Predseda informoval o predbežnom návrhu rozpočtu SAV na rok 2001, kedy sa zatiaľ podarilo presadiť akadémii návrh rozpočtových prostriedkov v objeme rovnakom ako na rok 2000, t.j. cca 890 mil. Sk. Zároveň však poukázal na hrozbu celkového zníženia štátneho rozpočtu za účelom zníženia schodku štátneho rozpočtu a pri realizácii tejto varianty sa môže stať, že akadémia bude mať oproti roku 2000 rozpočtové náklady znížené. Štátny rozpočet by mal byť prerokovaný v NR SR v novembri 2000.

    2. Predseda SAV informoval prítomných o problémoch diskutovaných na Ministerstve školstva pri presadzovaní návrhu nového Zákona o SAV. Problémové otázky, ktoré treba ešte doriešiť v návrhu zákona a pri ktorých nie sú jasné závery, sú tieto:

      • kto bude kompetenčne zodpovedný za SAV. SAV požaduje, aby kompetenčne spadala priamo pod vládu SR, návrh ministerstva je, že SAV má mať v kompetencii Ministerstvo školstva SR,
      • SAV na rozdiel od návrhu ministerstva trvá na tom, že v štátnom rozpočte bude mať zachovanú samostatnú rozpočtovú kapitolu,
      • problematický je názov Učená spoločnosť, resp. Akademická spoločnosť, t.j. ako sa bude táto spoločnosť nazývať. Záujem akadémie je, aby ostala v názve Učená spoločnosť,
      • doktorandské štúdium je najcitlivejším problémom zákona, pri ktorom SAV dochádza do rozporu s Vysokými školami, ktoré chcú v svojom novom zákone o vysokých školách odňať ďalšie kompetencie pri doktorandskom štúdiu SAV a zakotviť vo svojom zákone, že budú jedinými inštitúciami pre doktorandské štúdium v SR. K tomuto problému vypracovalo Ministerstvo školstva SR, Sekcia pre vysoké školy Koncepciu ďalšieho vzdelávania v SR, ktorú predložilo Vláde SR na schválenie bez toho, aby SAV mohla tento materiál pripomienkovať. Táto koncepcia odníma SAV možnosť doktorandského štúdia. Po viacerých protestoch P SAV a rokovaniach priamo s ministrom školstva SR, kde SAV žiadala zachovať pri doktorandskom štúdium status quo, bol zo strany ministerstva ústne tento názor akceptovaný, avšak neskôr sa v koncepcii opäť objavilo, že ústavy budú len zmluvnými partnermi príslušných fakúlt, čo SAV nemôže akceptovať. Predsedníctvo SAV považuje tento návrh za neprijateľný variant a označili ho za nekorektný postup zainteresovaných orgánov. Predsedníctvo SAV preto oslovilo listom všetkých členov vlády a s cca 10 členmi vlády aj osobne o tomto probléme diskutovali. Ministerstvo školstva SR na základe protestu Predsedníctva SAV dodatočne síce zvolalo medzirezortné konanie, avšak medzitým už Vláda SR predloženú koncepciu schválila a tak toto medzirezortné konanie skončilo bez výsledku. Nakoľko SAV zotrvala na tomto rozpore, vláda schválila predložený materiál s tým, že okrem toho, že sa má dopracovať návrh, či spoplatniť štúdium na vysokých školách, uložila aj dopracovať podmienky doktorandského štúdia.

      Predseda ďalej informoval aj o problémoch, ktoré sú pri Zákone o agentúre pre vedu a techniku, ktorú síce vláda chce vytvoriť avšak s tým, že financovanie tejto agentúry by bolo na úkor všetkých rezortov, a teda i SAV, ktoré by zo svojich pridelených prostriedkov vyčleňovali peniaze do tejto agenúry. Veľmi pomaly postupujú aj práce na Zákone o vede a technike.

      V tejto súvislosti Predseda akadémie informoval o priaznivých výsledkoch SAV, ktoré dosiahla v rámci 5. rámcového programu, udelenie viacerých cien (Zlatá Incheba, INTER STONE), o udelení štátnych vyznamenaní pracovníkom SAV (dr. Siracká), ako aj o úspešnom Dni otvorených dverí na Ústave genetiky a biotechnológií rastlín SAV.

      Na záver Predseda zhrnul vo všeobecnosti maximálne úsilie všetkých členov Predsedníctva pri presadzovaní záujmov SAV, ktoré si často vyžaduje zo strany členov Predsedníctva nielen nemalé pracovné úsilie, ale aj potrebu finančných zdrojov, a preto P SAV zvažuje navýšenie rozpočtu Úradu predsedníctva na rok 2001.

      K tomuto bodu prebehla širšia diskusia členov Rady vedcov, ktorú na záver zhrnul Predseda V RV do Stanoviska RV SAV k doktorandskému štúdiu (predniesol dr. D. Ratica). Členovia RV s pripomienkami jednohlasne prijali tento materiál s tým, že ho budú prezentovať verejnosti.

      Uznesenie: Rada vedcov SAV schvaľuje s pripomienkami predložený návrh Stanoviska k doktorandskému štúdiu a ukladá VRV po dopracovaní ho odoslať ministrovi školstva SR a zverejniť.

  3. a. Návrh fúzie Vydavateľstva VEDA a Polygrafie bol členom RV doručený s pozvánkou na zasadnutie RV. Stanovisko VR V predniesol M. Tyšler. Podpredseda SAV dr. D. Čaplovič osobne doplnil a vysvetlil niektoré upresnenia k tomuto návrhu. Po širokej diskusii prijala RV nasledujúce uznesenie:

    Uznesenie:

    a) Rada vedcov odporúča P SAV uskutočniť navrhovanú fúziu VEDA-POLYGRAFIA
    b) Rada vedcov odporúča P SAV spracovať a sprístupniť informatívny materiál, ktorý by zhrnul postupy a kompetencie pri vydávaní a distribúcii periodickej I neperiodickej tlače

    Za predložený návrh hlasovalo 37 členov, proti 6 členov.

    b. Návrh na pričlenenie Ústavu mikrobiológie SAV k Ústavu molekulárnej biológie predniesol podpredseda SAV prof. Tiňo s tým, že predložil písomný materiál ešte pred rokovaním RV SAV a tento bol pripojený k pozvánke na zasadnutie. K predmetnému materiálu vystúpilo viacero pracovníkov Ústavu mikrobiológie, ktorí predniesli svoje kategorické námietky proti ich začleneniu do Ústavu molekulárnej biológie. Riaditeľ dr. Tóth predložil RV aj písomný materiál o Reorganizácii Ústavu mikrobiológie SAV, ako aj Spoločné vyhlásenie Vedeckej rady, Grémia riaditeľa a Ústavnej rady Ústavu mikrobiológie SAV.

    Uznesenie:

    a) Rada vedcov SAV odporúča P SAV realizovať navrhované pričlenenie ÚMi SAV k ÚMB SAV
    b) Rada vedcov SAV odporúča ÚMB SAV zvoliť do konca roka 2000 novú vedeckú radu ústavu
    c) Rada vedcov SAV ukladá V RV zostaviť komisiu z členov RV SAV a expertov, ktorá by pomohla riešiť problémy s uvedeným pričlenením.

    RV SAV o predloženom návrhu hlasovala takto: Zo 41 prítomných členov RV boli za 21, proti 17, neplatné hlasovacie lístky 3.

  4. Rozličné:
    Predseda V RV predstavil plénu nového riaditeľa ÚP SAV Ing. P. Ambroviča.

    Zapísala: Tatiana Weissová
    Bratislava, 8. 9. 2000



    Peter Mrafko
    predseda V RV SAV