Zápisnica
zo zasadania Rady vedcov SAV dňa 23.11.2000

Prítomní:
zo 62 členov hlasovacím právom prítomných 41
zo 4 členov bez hlasovacieho práva prítomný 1.

Zasadnutie viedla podpredsedníčka Výboru Rady vedcov SAV L.Rychlá. O programe zasadnutia informoval predseda Výboru Rady vedcov SAV P.Mrafko. Vylúčil z rozoslaného programu bod 3/2 pre neprítomnosť referujúceho J.Rajčányho. Takto upravený program rokovania členovia Rady vedcov SAV jednomyseľne odsúhlasili.

Program zasadania:

  1. Otvorenie
  2. Diskusia o interných problémoch Rady vedcov SAV
    1. Konkrétne problémy

      1. Aktívna účasť na tvorbe Zásad rozdeľovania rozpočtu SAV. Metóda kontroly dodržiavania zásad.
      2. Obnovenie blokačného účinku hlasovania tvorivých pracovníkov pri konkurze na miesto riaditeľa ústavu

    2. Všeobecné problémy

      1. Kompetencie členov RV v komisiách P SAV a na zasadnutiach P SAV.
      2. Zapojenie členov RV do aktívnej práce aj mimo zasadaní RV.
      3. Včasné sprístupnenie dokumentov k zasadaniu RV.
      4. Zaradenie príspevkov členov RV na jej rokovanie.
    3. Informačná časť
      1. Informácie o stave prípravy zákonov o vede
      2. Jednotné pravidlá akreditácií v SR
  3. Rozličné

K bodu 2 A 1: Účasť RV na tvorbe a kontrole dodržiavania Zásad rozdeľovania rozpočtu - referoval P.Mrafko.

Po vysvetlení procesu tvorby, schvaľovania a pridelenia rozpočtu navrhol vytvorenie komisie RV (ad hoc) ku spracovaniu pripomienok k teraz platným zásadám pre rozdeľovanie rozpočtu (resp. ich modifikácie navrhnutej na poslednom zasadnutí P SAV), ktorá by pracovala aj ako kontrolný orgán RV pre dodržiavanie zásad. Za členov komisie navrhol členov Ekonomickej komisie P SAV D.Raticu a A. Ziegelhoffera.

V diskusii vystúpilo 9 členov RV. Z vystúpení: Zásady… posudzuje celá RV; mali by byť na internete; komisia musí spolupracovať s ETO ÚP SAV; komisia by mala v zásadách etablovať smerovanie SAV, kvalitatívne zmeny; rozpis rozpočtu na ústav by mal obsahovať stručný komentár k prideleným čiastkam. V závere diskusie sa kreovala Komisia RV pre pripomienky k Zásadám rozdeľovania rozpočtu a ku kontrole ich dodržiavania v zložení: Ziegelhoffer, Ratica, Moško, Zajac, Gabrielová, Kollár. Rada vedcov SAV prijala toto uznesenie:

Uznesenie č.1: RV SAV ustanovuje Komisiu pre posúdenie a dodržiavanie Zásad rozdelenia rozpočtu. Komisia si môže k svojej činnosti prizývať expertov mimo členov RV SAV. Pre decembrové zasadnutie pléna RV SAV komisia pripraví stanovisko k návrhu zásad rozdelenia rozpočtu SAV na r. 2001.

K bodu 2 A 2: Obnovenie blokačného účinku hlasovania tvorivých pracovníkov ústavu pri konkurze na funkciu riaditeľa vedeckého pracoviska – uviedol D.Ratica.

P SAV rozhodlo, že konkurzná komisia prihliada pri výbere kandidátov na riaditeľov ústavov na hlasovanie tvorivých pracovníkov ústavu.

V diskusii vystúpilo 6 členov RV SAV. Z vystúpení: blokačný princíp nebude potrebný pri nezávislej konkurznej komisii; má význam aj keď je prihlásený len jeden kandidát; riaditeľ nie je nomenklatúrna funkcia; je otázne ako bude kandidát riadiť ústav, keď nemá ani tretinovú podporu. Po diskusii sa hlasovalo o potrebe blokačného účinku hlasovania tvorivých pracovníkov pri konkurze na funkciu riaditeľa ústavu. Výsledok hlasovania: 1 proti, 2 sa zdržali, ostatní (36) hlasovali za obnovenie blokačného účinku hlasovania.

Uznesenie č.2: RV SAV dôrazne žiada P SAV ešte raz posúdiť a prehodnotiť uznesenie o blokačnom princípe hlasovania tvorivých pracovníkov ústavu pri postupe kandidáta do ďaľšieho pokračovania v konkurze na funkciu riaditeľa ústavu.

Komentár k uzneseniu č.2:
Predchadzajúca úprava Štatútu konkurzného konania stanovovala, že na postup do ďaľšieho kola v konkurznom konaní je potrebné, aby kandidát na funkciu riaditeľa vedeckého pracoviska získal minimálne jednu tretinu hlasov tvorivých pracovníkov (v zmysle stanovenej definície) ústavu. Obnovenie uvedenej zásady považujeme za dôležité z hľadiska prehĺbenia vnútroakademickej demokracie a zvýšenia potenciálneho podielu vedeckých pracovníkov na riadení jednotlivých pracovísk, pre ktoré je práve ich kreatívna práca základom vývoja vedeckého poznania. Zároveň uvedené pravidlo chápeme jako prejav akademických slobôd v rámci Slovenskej akadémie vied, ako inštitúcie sui generis.

K bodu 2 B 1: Kompetencie členov RV v P SAV, Grémiu predsedu SAV a v pomocných orgánoch P SAV. – informoval P.Mrafko.

Na rokovaní P SAV sa spravidla zúčastňujú dvaja členovia V RV SAV, ktorí nemajú hlasovacie právo, majú poradný hlas. Na Grémium predsedu SAV sa prizýva predseda Výboru Rady vedcov. Grémium nemá rozhodujúcu právomoc. V komisiách P SAV sú zástupcovia RV menovaní s hlasovacím právom.

V diskusii vystúpilo 6 členov. Z vystúpení: chýba komunikácia medzi RV a členmi komisií; treba poznať zloženie komisií; členovia komisií majú občas informovať RV o svojej práci; obsadenie komisií organizoval V RV. V závere diskusie sa prijalo stanovisko, že súčasný stav v pôsobení členov RV v P SAV, Grémiu predsedu SAV a v komisiách P SAV je vyhovujúci.

K bodu 2 B 2: Zapájanie členov RV do aktivít aj mimo zasadaní RV SAV - uviedol P.Mrafko.

Po diskusii (vystúpili 3 členovia RV) sa dohodlo, že nie je účelné vytvárať stále komisie, že je potrebné riešiť koncepčné problémy SAV a prostredníctvom expertov v ad hoc sformovaných komisiách pomáhať v poradných orgánoch P SAV. Aktuálne otázky sa budú diskutovať na internete.

K bodu 2 B 3: Sprístupnenie dokumentov k zasadaniu RV SAV.

Je to opakujúca sa požiadavka. Výbor RV sa usiluje prostredníctvom internetu informovať i získať stanoviská (uskutočnili sa v poslednej dobe 3 ankety). Predpokladá sa pokračovanie v tejto forme komunikácie.

K bodu 2 B 4: Tematické zasadanie RV SAV.

Na želanie členov RV SAV výbor umožní prezentáciu vopred prihlásených dlhších alebo zásadnejších príspevkov na riadnom zasadnutí RV SAV.

K bodu 3: Informácia o príprave zákonov o vede – informoval P.Mrafko.

Informoval o stave príprav Zákona o SAV, Zákona o vede, Zákona o nezávislej grantovej agentúre a Zákona o vysokých školách. Diskutovalo sa najmä o zákone o SAV (doktorandi, zloženie Predsedníctva SAV, dostupnosť poslednej verzie znenia zákona).

K bodu 4: Rozličné
Informácie:
a/ Kritériá pre akreditácie.
Pripravujú sa jednotné kritériá akreditácie pre celú vedeckovýskumnú základňu v SR. Súčasná verzia vyhovuje aplikovanému výskumu.

b/ Smerovanie výskumu v SAV (priority).
Vláda SR prijala uznesenie, ktorým ukladá SAV do 1.4.2001 predložiť vecné zameranie svojho výskumu. Úlohu na požiadanie koordinátora E.Šarmíra rozpracujú vedecké kolégiá SAV.

c/ Člen RV z Ústavu experimentálnej onkológie SAV predniesol protest vedeckej rady svojho pracoviska proti zásahu Predsedníctva SAV do výšky odmeny navrhnutej vedeckou radou ich riaditeľovi.

d/ Uskutočnilo sa stretnutie P SAV s členmi Prezídia AV ČR. P.Mrafko porovnal finančné zabezpečenie oboch Akadémií.

Po vyčerpaní programu podpredsedníčka V RV SAV L. Rychlá poďakovala za aktivitu a disciplínu pri rokovaní a zasadnutie ukončila.

Zapísal: J.Klačka

Peter Mrafko
Predseda VRV