Zápisnica z plenárneho zasadnutia Rady vedcov SAV

dňa 18. decembra 2001

Prítomní: podľa prezenčnej listiny

Program:

  1. Otvorenie
  2. Informácia o súčasnom stave schvaľovacieho procesu Zákona o SAV a o ďalších aktuálnych problémoch v SAV (predseda SAV Š. Luby)
  3. Rozpočet SAV na rok 2002 (podpredseda SAV J. Slezák)
  4. Prerokovanie návrhu Štatútu Snemu SAV (diskusia, hlasovanie)
  5. Schválenie Uznesenia z plenárneho zasadnutia Rady vedcov SAV

 

1. Rokovanie otvorila a viedla L. Rychlá, predsedníčka RV SAV. Osobitne privítala hostí plenárneho zasadnutia RV predsedu SAV a zúčastnených členov P SAV. Program rokovania bol jednomyseľne schválený. RV SAV zvolila mandátovú a návrhovú komisiu v zložení: M. Stašková, J. Klačka, M. Moško, D. Kršáková, T. Salajová. Komisia úvodom konštatovala, že RV je uznášania schopná, pretože je prítomná nadpolovičná väčšina členov RV (45 prítomných členov, z toho 44 s právom hlasovať).

2. Predseda SAV vo svojom vystúpení stručne zhodnotil niektoré výsledky, ktoré sa dosiahli v zlepšovaní pozície SAV:

Ako naznačil predseda SAV v roku 2002 bude potrebné pokračovať v úsilí o úspešné dovŕšenie legislatívneho procesu tak pokiaľ ide o Zákon o SAV, ako aj tých častí vysokoškolského zákona a zákona o vede a technike, ktoré sa dotýkajú SAV. Budú sa podávať návrhy na granty z Agentúry na podporu vedy a techniky (v rozsahu asi 140 mil. Sk), SAV bude iniciovať interdisciplinárne a medzirezortné projekty. V roku 2002 sa začnú aktivity zamerané na 6. RP.

V závere predseda SAV poďakoval členom RV za spoluprácu a všetkým poprial príjemné sviatky.

2. Podpredseda SAV J. Slezák vo svojom vystúpení podrobnejšie vysvetlil niektoré súvislosti programového rozpočtovania, do ktorého sa SAV v rámci pilotného projektu zapojila. Rozpočet SAV je rozčlenený na programy, podprogramy a prvky (a tým aj medzi ústavy), zmeny medzi programami prakticky nie sú možné. To je aj jedným z dôvodov, prečo Komisia SAV pre ekonomické otázky nepredložila RV zatiaľ na schválenie Zásady tvorby rozpočtu rozpočtových organizácií a určenie príspevku príspevkovým organizáciám SAV v roku 2002. Novinkou je, že prostriedky vyčlenené na jednotlivé programy, ktoré sa v bežnom roku nevyčerpajú, sa budú môcť presunúť do ďalšieho roku. Z kapitálových výdavkov (55 mil. Sk), ktoré sa získali navyše na základe rozhodnutia NR SR, sa vyčlenia prostriedky na financovanie úpravy dvoch podlaží bloku C na Kramároch, na financovanie SANETu, zbytok sa využije na zlepšenie infraštruktúry a prístrojového vybavenia.

V rámci diskusie k bodom 2 a 3 členovia RV požadovali o podrobnejšie vysvetlenie najmä niektorých finančných otázok. K spôsobu rozdelenie rozpočtových prostriedkov na ústavy a na príslušné programy, podpredseda Slezák konštatoval, že sa postupovalo úmerne k predchádzajúcemu roku. Vysvetlilo sa, prečo niektoré finančné prostriedky pridelené pracoviskám (napr. na projekty NATO) ešte nemajú ústavy k dispozícii; bližšie sa tiež charakterizovala situácia okolo bloku C Kramáre.. Podrobne boli charakterizované zámery v oblasti tvorby národných centier excelencie - SAV v tejto oblasti vychádza s iniciatívou - a centier excelencie SAV.

4. V úvode k prerokovaniu návrhu Štatútu Snemu SAV (v ďalšom len “návrh”) J. Krištiak uviedol dôvody jeho spracovania, ako i jeho základnú charakteristiku. Výbor RV pripravoval návrh v súlade s harmonogramom P SAV k príprave štatútu Akadémie, podľa ktorého sa volebný a rokovací poriadok Snemu má spracovať do 31. 12. 2001. Vychádzal tiež z toho, že v rámci prípravy štatútu Akadémie (má sa schváliť do 60 dní od nadobudnutia účinnosti zákona o SAV), treba v RV dohodnúť niektoré nové prvky práce RV (Snemu). K návrhu sa vyjadrovali vedecké rady pracovísk, členovia RV podľa oddelení vied (s výnimkou III. odd., ktorého členovia RV sa nezišli v potrebnom počte) a niektorí funkcionári SAV. Novými prvkami práce RV (Snemu) sú najmä: utvorenie subštruktúr Snemu (komôr podľa oddelení vied), spôsob prijímania zásadných rozhodnutí Snemu (o najdôležitejších otázkach sa hlasuje po komorách, výsledok hlasovania v jednotlivých komorách sa do celkového výsledku započítava paritne), rozšírenie možností navrhovať kandidátov na členov P SAV (navrhovať môže aj skupina 5 vedúcich vedeckých pracovníkov).

O návrhu sa rokovalo a hlasovalo podľa jednotlivých paragrafov. Pred začiatkom vystúpili so zásadným nesúhlasom dvaja členovia RV. L. Hluchý (Ústav informatiky SAV) vyjadril nesúhlas s navrhovaným spôsobom kreovania RV (Snemu) a navrhol uplatniť pomerné zastúpenie pracovísk v Sneme (podľa počtu pracovníkov). Návrh nebol prijatý s ohľadom na to, že na zasadnutiach členov RV I., aj II. oddelenia bol navrhnutý spôsob kreovania Snemu a prijímania rozhodnutí po zdôvodnení zo strany legislatívnej komisie RV prijatý väčšinou prítomných členov. K celkovému spracovaniu návrhu sa veľmi kriticky vyjadrila Z. Magurová (Ústav štátu a práva SAV) a navrhla upustiť od prerokovania a schválenia predloženého návrhu. Ako vyplýva z výsledkov hlasovania k jednotlivým paragrafom návrhu, s jej stanoviskom sa členovia RV nestotožnili.

Všetky paragrafy návrhu boli s niektorými dodatočnými zmenami, ktoré sú taxatívne zaznamenané v uznesení z plenárneho zasadnutia RV, schválené väčšinou prítomných členov RV.

V závere prerokovania tohto bodu programu sa návrh schválil v dvoch podobách, a to ako

5. Uznesenie z plenárneho zasadnutia Rady vedcov SAV dňa 18. decembra 2001 bolo schválené 30 hlasmi (zo 44 prezentovaných členov RV s hlasovacím právom).

 

Príloha:

Uznesenia z plenárneho zasadnutia Rady vedcov SAV dňa 18. decembra 2001

 

Zapísala: H. Gabrielová

 

Lyda Rychlá

predsedníčka V RV SAV

 

Uznesenia zo zasadnutia RV SAV z 18.12.2001

 

1/Rada vedcov SAV berie na vedomie informácie predsedu SAV a prvého podpredsedu SAV o súčasných legislatívnych a ekonomických otázkach v SAV a o ich perspektíve v r. 2002.

2/Rada vedcov SAV po diskusii a hlasovaní o znení jednotlivých paragrafov návrhu štatútu Snemu SAV schvaľuje:

§ 1 a §2 v navrhnutom znení.

§3 s pripomienkou pre bod 4, že sa zosúladí počet funkčných období s konečným znením zákona o SAV;

s pripomienkou k bodu 8, že sa sg.” komoru” zmení na pl. “komory”.

§4 a §5 si vymenia miesto; najprv “pôsobnosť Snemu”, potom “orgány Snemu”.

§4 s pripomienkou k odseku k/, ktorý má znieť: ”schvaľovať rozdelenie a kontrolovať použitie finančných prostriedkov na vedecké projekty”.

§5 začne doplneným ods. 1/ Štruktúra Snemu: predseda Snemu, Výbor Snemu, komory Snemu; upraví sa číslovanie nasledujúcich bodov na 
    konečných 8/.

§6 v navrhnutom znení;

§7 s úpravami: ods. c/ doplniť “nadpolovičná väčšina”, ods. d/ vypustiť “apod.” a doplniť “a o tých veciach, o ktorých rozhodne Snem”, 
    ods. e/ vložiť do textu “všetkých” a “percentuálnych podielov kladných”; text bude znieť: “…vydelí počtom všetkých členov…” a “… je súčet 
    percentuálych podielov kladných hlasov…” vypustiť poslednú vetu odseku;

§8 s úpravami: bod 7/ gen. sg. “komory” nahradiť gen.pl. “komôr”;

bod 9/ vypustiť slovo “posledné”;

bod 11/ nahradiť textom: “ Snem volí predsedu SAV v tajnom hlasovaní po komorách”.

Doplniť bod 13/ “ V rámci funkčného obdobia na uvoľnené miesto člena Predsedníctva SAV sa uskutočnia doplňovacie voľby.”

3/ Rada vedcov SAV ukladá Predsedníctvu SAV včleniť takto upravený materiál o Sneme SAV, jeho rokovacom poriadku a volebnom poriadku 
    Predsedníctva SAV do Štatútu Slovenskej akadémie vied.

4/ Rada vedcov SAV ukladá Legislatívnej komisii Výboru Rady vedcov SAV pojmovo upraviť schválený materiál o Sneme SAV tak, aby používal 
    súčasnú terminológiu. Takto
upravený dokument Rada vedcov SAV schvaľuje ako platný “Štatút Rady vedcov SAV” s účinnosťou od 
    18.12.2001.

Návrhová komisia: Salajová,Kršáková,Stašková, Moško,Klačka