Zápisnica č. 36

zo zasadnutia Výboru Rady vedcov SAV dňa 15.11. 1999

Prítomní: M. Piscová, P. Mrafko, J. Klačka, D. Reháková, D. Ratica, L. Rychlá, T. Weissová, M.Tyšler

Ospravedlnení: M.G. Ostrolucká, A. Ziegelhoffer

Prizvaná: p.Štecková

Program:

  1. Otvorenie, kontrola zápisnice č.35.
  2. Informácia zo zasadnutia Ekonomickej komisie SAV dňa 5.11.1999.
  3. Informácia zo zasadnutia Komisie SAV pre správu duševného vlastníctva dňa 12.11.1999.
  4. Informácia zo zasadnutia P SAV dňa 9.11.1999.
  5. Návrh na transformáciu riadenia v SAV
  6. Rozličné.

  1. Zasadnutie viedla predsedníčka VRV SAV M. Piscová. VRV schválil zápisnica z predchádzajúceho zasadnutia po úprave niektorých formulácií.
  2. O zasadnutí Ekonomickej komisie SAV informoval D.Ratica.

  1. O zasadnutí Komisie SAV pre správu duševného vlastníctva informoval J. Kľačka.

VRV SAV v diskusii k poslednému bodu konštatoval, že v SAV je v súvislosti s realizáciou výsledku výskumu zrejme potrebná najmä propagačná činnosť. Navrhuje prizvať zodpovedného člena P SAV (V. Novák), aby informoval VRV SAV o predstavách aktivít IMC a ich konkretizácii v najbližšom období.

  1. O rokovaní P SAV informoval P. Mrafko:

  1. V diskusii k návrhu na zmenu štruktúry riadenia v SAV, ktorý výbor dostal, podporil snahu o vytvorenie orgánu SAV, ktorý by mal externých členov. Zároveň však niektorí členovia výboru vyjadrili pochybnosti, či navrhované riešenie je najvhodnejšie. Podľa súčasnej legislatívy je totiž P SAV výkonný orgán, ktorý o mnohých (i vnútorných) otázkach musí rozhodnúť (aj keby to bolo len formálne). Pritom napr. analógia s VR vysokých škôl, ktoré môžu mať tiež externých členov, nie je úplná, pretože tieto podobné postavenie ako P SAV nemajú. Členovia VRV SAV sa preto v diskusii skôr prikláňali k rozhýbaniu aktivít Zboru poradcov alebo vytvoreniu orgánu analogickému VR vysokých škôl. VRV prijal návrh na stretnutie s Grémiom predsedu SAV, avšak poukazuje na to, že námety je potrebné zakomponovať aj do pripravovaného zákona o SAV a predložiť na posúdenie Rade Vedcov SAV.
  2. V bode rozličné výbor prejednal:

Po diskusii a konzultácii s prizvanou p.Šteckovou, VRV konštatoval, že zníženie úväzku predsedu SAV, ako štatutárneho zástupcu SAV, zrejme nie je možné. Právna situácia s výškou úväzku členov P SAV na pracovisku je komplikovaná a pre členov VRV dosť neprehľadná. Vzhľadom na to, že však podľa všetkého nejde o pracovno-právne vzťahy s dvomi právnymi subjektami (členovia P SAV majú pracovné zmluvy len s materskými ústavmi, na ÚP SAV majú len dekréty), zdá sa, že ani navrhované zvýšenie úväzku na materskom pracovisku na 40% by nebolo v súlade so zákonnými normami a doterajší pracovný úväzok na ústave vo výške 10% predstavuje len výnimku.

V obsiahlej diskusii v súvislosti s týmto problémom sa členovia VRV pozastavili nad postojmi a novými zásadami VEGA, ktoré asi neboli so SAV konzultované. Bolo navrhnuté, aby sa v žiadosti o grant a pri vykazovaní činnosti pracovníkov SAV v grantoch dôsledne uvádzali, podobne ako u vysokoškolských pracovníkov, hodiny a percento z výskumnej činnosti, nie paušálne percento z celej kapacity 2000 hodín. Takisto nová zásada VEGA, ktorá umožňuje zrušenie grantu pri znížení kapacity kolektívu o viac ako 20%, bola posudzovaná v podmienkach SAV ako neopodstatnená. VRV preto navrhol prizvať na svoje rokovanie k diskusii o činnosti VEGA jej podpredsedu a zástupcu SAV Dr. Nogu.

V RV ďalej zobral na vedomie:

Zapísali: M. Tyšler, D.Reháková

Bratislava 17.11.1999.

 

Magdaléna Piscová

predsedníčka VRV SAV