Zápisnica č. 67
zo zasadnutia Výboru Rady vedcov SAV zo dňa 12.3.2001

Prítomní: M.G. Ostrolucká, D. Reháková, P. Mrafko, A. Ziegelhöffer, J. Klačka, M. Piscová, L. Rychlá, D. Ratica

Ospravedlnený: M.Tyšler

Prizvaní: H.Gabrielová, K. Kollár, S.Hudecová, A.Kodyšová, E. Borková

Program:

  1. Rozšírené stretnutie Komisie pre kontrolu rozpočtu
  2. Informácia o zasadnutí grémia predsedu SAV
  3. Rozličné

  1. Rozšírené spretnutie Komisie pre kontrolu rozpočtu:
    Zasadnutie V RV otvoril a viedol jeho predseda P. Mrafko. Zasadnutia sa zúčastnili dvaja členovia ad hoc Komisie pre kontrolu rozpočtu Ing.H.Gabrielová a Dr.K.Kollár. Za ETO sa stretnutia zúčastnili S.Hudecová, A. Kodyšová a E.Borková..Všetci členovia výboru a členovia Komisie obdržali vopred požadované podklady. V úvode p. Hudecová a p. Kodyšová podrobne vysvetlili samotnú štruktúru rozpočtu až na jednotlivé položky a postup pri ich nápočte. V plnom rozsahu sa pritom vychádza zo schválených zásad rozdeľovania rozpočtu. V praktickej rovine je postup taký, že z celkového objemu prostriedkov sa najskôr odpočítajú mzdy a rozdelia podľa minuloročného rozpočtu a ev. explicitne (a výnimočne) P SAV schválenými zmenami v počte pracovníkov. Zvyšok je rozdeľovaný podľa minuloročného základu, pričom sa do úvahy berú trvalé zmeny (počty doktorandov, príplatky za DrSc. a pod.). Potom sa objem schválenými koeficientami rozdelí medzi jednotlivé oddelenia, pričom vedúci oddelenia má právo vyčleniť 5% prostriedkov na vytypované priority. Konečné rozpočty ústavov môžu byť ovplyvnené aj poskytnutými požičkami z minulého roku. V ďalšej diskusii boli objasňované aj mnohé detailnejšie otázky, ako napr. rozdielnosti v úrovni prideľovaných prostriedkov medzi jednotlivými ústavmi, a pod. P.Borková tiež informovala o tom, že po prijatí predloženého Návrhu zákona o verejnej službe budú pracovníci SAV odmeňovaní podľa neho. V praxi by to znamenalo, že pracovníci SAV budú odmeňovaní podľa tej istej tarifnej tabuľky ako pedagogickí pracovníci na VŠ (v súčasnosti majú VŠ vyššie tarify), pričom bude zrušená kategória špičkových pracovníkov. Na druhej strane výška osobného príplatku nebude limitovaná a pre doktorov vied bude možné priznať zvýšený tarif až do výšky 15% základného platu. Najvyššia možná základná mzda bude vo výške 17 090 Sk. Po 15 rokoch práce pracovníci získajú tzv. definitívu. Túto úpravu však bude potrebné zladiť s existujúcimi pravidlami zakotvenými v Zákonníku práce.

    V ďalšej diskusii boli prerokované aj ďalšie problémy, ako napr.požiadavky ústavov na väčšiu transparentnnosť rozdeľovania rozpočtu, alebo porušovanie finančnej disciplíny ústavmi pri vydávaní časopisov, ktoré pramenia z nedostatočnej znalosti existujúcich predpisov.

    Záver: Komisia konštatovala, že rozdeľovanie rozpočtu prebieha v súlade s prijatými zásadami. Komisia zároveň odporúča dopracovať mechanizmy, ktoré vedú k úpravám na úrovni oddelení a zvýšiť tak transparentnosť rozhodnutí. Komisia taktiež odporúča, aby pôvodné rozpočty, ktoré obdrží každý ústav začiatkom roka, boli opatrené aspoň minimálnym komentárom, ktorý by objasňoval najvýraznejšie zmeny oproti predchádzajúcemu roku (resp. predchádzajúcim rokom). V záujme zlepšenia spôsobu hospodárenia s pridelenými prostredkami Komisia odporúča, aby ETO formou metodických pokynov priebežne informovalo ústavy a usmerňovalo ich hospodárenie vo vzťahu k iným ekonomickýcm subjektom tak, aby nebola porušovaná finančná disciplnína.

  2. Informácia z rokovania grémia zo dňa 8.3.

    Informáciu podal P.Mrafko. Hlavným predmetom rokovania bol Návrh zákona o VŠ, ku ktorému v súčasnosti prebieha verejné pripomienkovanie. Na rokovanie bol prizvaný doc.Mederly, ktorý svoju účasť v poslednej chvíli odvolal. Pripomienkovaný návrh je veľmi obsiahly – má 69 strán a vnútorne je veľmi rozporný. V texte sa nenáchadza žiadna zmienka napr. o DrSc, o ”visiting” docentoch, doktorandské štúdium je definované ako 3.stupeň vzdelávania, pričom sa končí štátnou skúškou. Ostatné inštitúcie podieľajúce sa na doktorandskom štúdiu budú musieť mať okrem vlastnej akreditácie aj dohodu s nejakou VŠ .Činnosť odborových komisií je návrhom zákona sa takmer paralyzovaná. Zákon zavádza matriky pre doktorandov, ktoré by však mali mať iba VŚ. V texte návrhu zákona nie je SAV vôbec spomenutá. Predsedníctvo vypracovalo k predloženému návrhu zákona pripomienky.

  3. Rozličné:

    1. VRV obdržal žiadosť od riaditeľky FÚ SAV o korekciu zápisnice zo dňa 12.februára t.r., v ktorej bola informácia o vytvorení nového centra kvantovej informácie. V osobnom rozhovore predsedu VRV a riaditeľky FU SAV sa vyjasnili stanoviská týkajúce sa postavenia nového subjektu a jeho začlenenia do existujúcej štruktúry. V tomto zmysle VRV spresňuje svoj zápis nasledovne: Centrum kvantovej informácie vzniká ako súčasť Fyzikálneho ústavu SAV. Predpokladaná výška nákladov na obdobie 5 rokov je približne 14 miliónov Sk, pričom značná časť bude hradená z nerozpočtových zdrojov a časť zo zdrojov Fyzikálneho ústavu.
    2. Zasadnutia PSAV dňa 13.3.2000 sa zúčastnia P.Mrafko a A.Ziegelhoffer
    3. Najbližšie zasadnutie VRV bude 26.3.2001
    4. Plénum Rady vedcov sa uskutoční 10.4.2001 o 10,30 hod. Hlavným bodom programu bude Správa o činnosti výboru (Mrafko) a Správa o plnení programového vyhlásenia P SAV (Luby).
    5. Výbor upozorňuje Vedecké rady na blížiaci sa termín podávania návrhov kandidátov na členstvo v P SAV. Taktiež pripomína úlohu vedeckých rád zvoliť na pracoviskách nových členov Rady vedcov pre obdobie 2001 - 2004 a oznámiť to VRV do 10.4.2001.

Bratislava 13.3.2001

zapísala Piscová

za správnosť: Peter Mrafko
predseda VRV