Zápisnica č. 9 zo zasadnutia Výboru Rady vedcov SAV

dňa 9. 10. 2001

Prítomní: D. Plašienka, A. Janitor, M. Piscová, H. Gabrielová, K. Kollár, J. Krištiak, P. Matiašovský, L. Rychlá,

Ospravedlnení: J. Klačka, A. Ziegelhoffer

Prizvaný: Š. Luby, predseda SAV

Program:

  1. Informácie predsedu SAV k aktuálnym otázkam.
  2. Prerokovanie kľúčových otázok štatútu a volebného poriadku Snemu SAV s predsedom SAV
  3. Harmonogram prípravy Štatútu a Volebného poriadku Snemu SAV
  4. Informácia o rokovaní P SAV dňa 27. 9. 2001, Grémia predsedu SAV dňa 2. 10. 2001 a o stretnutí predstaviteľov SAV a Akadémie vied ČR v Třešti 5. a 6. 10. 2001.

 

Zasadnutie V RV SAV viedla jeho predsedníčka L. Rychlá.

  1. Predseda SAV informoval

  1. O návrhu legislatívnej komisie Rady vedcov a V RV informoval J. Krištiak. Podľa tohto návrhu by sa pri spracovaní Štatútu a Volebného poriadku Snemu (terajšej Rady vedcov) mali uplatniť nasledovné zásady:

  1. Snem kreovať ako doteraz RV- každé pracovisko bude v Sneme zastúpené jedným členom /16 + 22 + 20 + 3/.
  2. Snem zásadné otázky prerokuje najprv v troch komorách Snemu utvorených z delegátov pracovísk jednotlivých vedeckých oddelení SAV a až následne v pléne Snemu.
  3. Na čelo komôr sa zvolia podpredsedovia Snemu (hovorcovia komôr), z  ktorých vždy jeden bude vykonávať funkciu predsedu Snemu; zachová sa doterajší rotačný systém s tým, že každý rok resp. v polovici volebného obdobia Snem zvolí (potvrdí) nového predsedu.
  4. V pléne Snemu sa o zásadných otázkach bude hlasovať po komorách.. Výsledok hlasovania v jednotlivých komorách, vyjadrený v % /percentá sa budú počítať z odovzdaných hlasov k počtu pracovísk príslušnej komory/ sa do celkového výsledku započítava paritne. Tým sa eliminuje vplyv rozdielneho počtu pracovísk v jednotlivých oddeleniach.
  5. Kandidátov na členov P SAV môžu nominovať nielen vedecké rady pracovísk SAV, ale aj nezávislé skupiny, pozostávajúce najmenej z troch vedeckých pracovníkov SAV /funkčné zaradenie najmenej vedúci vedecký pracovník/. Nebude podmienkou, aby skupina navrhovateľov pochádzala z toho istého pracoviska či z toho istého oddelenia vied SAV.
  6. Od kandidátov na členov P SAV sa bude požadovať, aby špecifikovali oblasť, v ktorej po zvolení do P SAV by mali záujem pracovať , prípadne o ktorú funkciu sa chcú uchádzať.
  7. Okrem predsedu SAV sa v pléne Snemu bude priamo voliť aj člen P SAV, ktorý bude zodpovedný za hospodárenie SAV a člen P SAV zodpovedný za vedecký výskum.
  8. Pri každom oddelení vied SAV sa vytvorí Rada riaditeľov.
  9. Pri kreovaní Vedeckej rady SAV zvážiť možnosť zvoliť do tohto orgánu okrem členov P SAV a externých členov aj ďalšie výrazné vedecké osobnosti z pracovísk SAV.

V diskusii k uvedeným otázkam vyjadril svoje stanovisko predseda SAV. Privítal navrhované zmeny týkajúce sa spôsobu rozhodovania a hlasovania v Sneme. K možnosti, aby kandidátov na členov P SAV navrhovali aj skupiny vedúcich vedeckých pracovníkov, odporučil detailnejšie vymedziť spôsob navrhovania a zvážiť aj jeho príp. negatívne spätné väzby. V stanovisku k bodu g) podrobnejšie objasnil deľbu práce medzi členmi P SAV za vedecký výskum sú v rámci nej zodpovední podpredsedovia SAV pre jednotlivé oddelenia vied; zároveň upozornil, že návrh Zákona o SAV jasne definuje zameranie činnosti vedeckého sekretára (oblasť medzinárodnej spolupráce akadémie). Návrh na vytvorenie Rady riaditeľov pri každom oddelení (pri niektorých už v súčasnosti existuje) považuje za vhodný, avšak na princípe dobrovoľho združenia (zákon takýto orgán nevymedzuje). K bodu i) podľa dikcie zákona predseda SAV predpokladá, že Vedeckú radu SAV budú tvoriť len členovia P SAV, delegovaní zástupcovia vysokých škôl a podnikateľského sektora výskumu a vývoja a Snemom zvolení zástupcovia organizácií a pracovísk výskumu mimo akadémie.

V RV sa uzniesol, aby sa tieto navrhované zásady, z ktorých sa bude vychádzať pri tvorbe Štatútu a Volebného poriadku Snemu, predložili prostredníctvom členov RV na pripomienkovanie vedeckým radám pracovísk SAV.

  1. Príprava štatútu a volebného poriadku Snemu SAV by sa (bez ohľadu na termín schválenia zákona) mala ukončiť do konca roku 2001 podľa nasledovného časového harmonogramu:

Oboznámenie členov RV a prostredníctvom nich aj vedeckých rád pracovísk s návrhmi V RV (rozoslanie zápisnice č. 9 s prílohou) 16. 10. 2001.

Pripomienky a stanoviská vedeckých rád pracovísk a členov RV k predloženým návrhom do 31. 10. 2001.

Spracovanie pripomienok a prerokovanie vo V RV 6. 11. 2001.

Prerokovanie návrhu štatútu a volebného poriadku v komorách Rady vedcov 19. - 31. 11. 2001.

Rozoslanie kompletného materiálu členom RV do 6.12. 2001.

Prerokovanie a hlasovanie o Štatútu a Volebného poriadku Snemu v pléne Rady vedcov medzi 10. a 14. 12. 2001.

Predpokladá sa tiež prerokovanie uvedených dokumentov v Legislatívnej rade P SAV - termín sa dohodne.

  1. O rokovaní P SAV 27.IX informovali L. Rychlá a K.Kollár. Podľa programu sa na zasadnutí P SAV prerokovali viaceré informácie o vedeckých projektov (o projekte Otázky susedstva v strednej Európe, o projekte European Social Survey, o účasti pracovísk SAV v 5. RP) a o ekonomických a personálnych otázkach). Pozornosť vzbudila informácia o zámere MF SR znížiť v budúcnosti – od r. 2003 - počet rozpočtových kapitol. Financovanie SAV by sa presunulo pod gesciu MŠ. K tejto skutočnosti zaujalo P SAV zamietavé stanovisko; ďalšie informácie boli o príprave inovácie Zásad rozdelenia rozpočtu na r. 2002 (do 13. 11. 2001) a o financovaní novozaradených doktorandov do projektov VEGA v r. 2001.

Osobitnú pozornosť venoval V RV dvom bodom zasadnutia P SAV:

  1. Predaju bytov v budove Prognostického ústavu SAV. S danou informáciou sa V RV oboznámil, ale vzhľadom na zložitosť problematiky sa k tomuto bodu vráti na ďalšom zasadnutí V RV.

b) Informácii o personálnom stave a plnení úloh ÚP SAV. V uznesení č. 95/2/b k tomuto bodu sa schvaľuje navýšenie rozpočtu ÚP SAV na rok 2001 o 463 tis. Sk na vyrovnanie zvýšených nákladov súvisiacich s nástupom nového P SAV a V RV SAV. Výbor RV navrhuje doplniť toto uznesenie o uvedenie finančnej čiastky, ktorá sa použila v súvislosti s činnosťou VRV SAV - išlo o výmenu pokazených stoličiek a ich doplnenie na potrebný počet, zakúpenie dvoch sto-

lov, jednej skrine na uloženie materiálov V RV a koberca pre zasadačku VRV.

Celkové náklady na tieto položky boli 33 000 SK.

V RV vzal tiež na vedomie informáciu L. Rychlej zo 4. zasadnutia Grémia predsedu SAV.

5. a 6. 10. 2001 sa uskutočnilo stretnutie predstaviteľov AV ČR a SAV v Třešti.

Delegáciu SAV tvorili: predseda a podpredsedovia SAV, vedecký sekretár a predsedníčka V RV SAV. V delegácii AV ČR boli: H. Illnerová (predsedkyňa AV ČR), V. Nekvasil, J. Veleminský, L. Petráňová (podpredsedovia AV ČR), F. Šmahel (predseda Vedeckej rady AV ČR), K. Alm, J. Rákosník (členovia predsedníctva AV ČR), J. Niederle (predseda Rady pre zahraničné styky) a J. Syka (člen AR AV ČR). Na stretnutí sa zúčastnili aj V. Petrus (riaditeľ K AV ČR) a P. Ambrovič (riaditeľ ÚP SAV).

Na slávnostnom zasadnutí delegácií Doc Illnerová odovzdala čestnú medailu Akademie věd ČR “DE SCIENTIA ET HUMANITATE OPTIME MERITIS” prof. Ing. Štefanovi Lubymu, DrSc., predsedovi SAV.

Spoločné rokovania sa sústredili predovšetkým na súčasné postavenie a poslanie Akadémií vied v našich krajinách, na diskusiu o problémoch vedy a jej financovanií, na vzťahy s vysokými školami, kontakty s EÚ a pod.

Najbližšia schôdza V RV sa uskutoční 22.X.2001.

 

Zapísala: H. Gabrielová

 

Lyda Rychlá

predsedníčka V RV SAV