Zápisnica č. 17

zo zasadania Výboru Snemu SAV,  ktoré sa konalo  dňa  06.03. 2006

                                                                                                                                                    

Prítomní:               T. Hurtalová, J. Klačka, K. Kollár, J. Krištiak,

M. Piscová,   D. Podmaková, L. Rychlá

Ospravedlnení:    A. Breier , K. Iždinský, A. Kiss

 

Program:                1  - Zásady hodnotenia organizácií SAV - diskusia 

                                2  - Informácia z 12. zasadnutia P-SAV dňa 21.02.2006

                                3  - Informácia o priebehu Evaluačného seminára II. oddelenia vied v   

                                      Smoleniciach dňa  26.II-1.III.2006

                                4  - Rozličné

Zasadanie otvorila a viedla predsedníčka Snemu SAV L. Rychlá.

 

K bodu 1:

Predsedníčka výboru informovala, že k zásadám hodnotenia pracovísk sa bude

 konať mimoriadne zasadnutie predsedníctva, ktoré sa uskutoční 13.03.2006. Za výbor snemu

 sa ho zúčastnia D.Podmaková,  J.Krištiak a L.Rychlá. Členovia výboru mali k dispozícii poslednú verziu “Zásad pravidelného hodnotenia

 organizácii SAV…..”, ktorú dopracoval P. Samuely. V diskusii navrhli niektoré úpravy a doplnky, z ktorých vyberáme:

-         špecializované pracoviská hodnotiť podľa kritérií hodnotenia vedeckých organizácií

-         špecifikovať, aký druh listiny je “protokol” (verejný, neverejný)-  bod I/14

-         jednoznačne uviesť potrebný počet zahraničných posudzovateľov a kto ich bude

      vyberat? –bod III/1

-         spresniť , resp. vysvetliť termín “hlavná adresa” – III/4

Výbor ocenil, že bol akceptovaný návrh, aby konečné rozhodnutie AK bolo posúdené Vedeckou radou SAV. Väčšina členov výboru, najmä z 2. a 3. oddelenia sa priklonili k názoru, aby sa  pri hodnotení pristúpilo k váhovaniu jednotlivých kritérií.

Členovia výboru odporučili vypracovať analýzu priebehu a výsledku evaluácií, ktorá by mala slúžiť ako východisko pre zlepšenie  akreditácií.

J. Krištiak konštatoval, že došlo k pomerne veľkému rozptylu vo výsledkoch evaluácii, pričom najväčší rozptyl v hodnoteniach bol  medzi ústavmi v prvom oddelení (81%) , kým v druhom a treťom oddelení bol rozptyl hodnotení omnoho menší (38%).

 

K bodu 2:

Zasadnutia P-SAV dňa 12.2.2006 sa zúčastnila L. Rychlá spolu s A. Kissom.

Z rokovania vyberáme:

-P SAV zobralo na vedomie:

-vyznamenanie Mons. Jozefa kardinála Tomka  medailou SAV za podporu vedy

-Informáciu zo seminára o výchove doktorandov. Seminár „Doktorandské štúdium vo svetle bolonského procesu“ (Žilina, 8.2.2006) bol jednou z aktivít

  v rámci projektu Národný tím bolonských promótorov. Projekt pod gesciou MŠ SR koordinuje SAAIC 

-informáciu Slovenská veda na výstave v Turíne. Počas zimných OH sa na výstave „Veľhory sú nielen územím športu, ale aj vedy“ prezentovali Astronomický ústav SAV a Ústav experimentálnej  fyziky SAV svoje pracoviská, zariadenia a výskumy na Lomnickom štíte.

-informáciu Slezáka o návrhu programu Agentúry na podporu výskumu a vývoja na podporu ľudských zdrojov  a popularizácie vedy.  Prebehlo

 medzirezoretné pripomienkové konanie, zásadné pripomienky neboli. V  marci bude výzva na  podávanie tohoto typu  projektov (včítane projektov    Minerva).

P SAV schválilo návrh na rozdelenie bežných finančných prostriedkov z rozpočtu SAV na podporu projektov MVTS v r. 2006 (I. etapa).

 

     Na zasadnutie PSAV bol prizvaný prof. Libor Vozár, predseda Predsedníctva APVV , ktorý informoval, že činnosť APVV agentúry začala 13.12.05 s prvým zasadnutím, kde sa schválili základné normy APVV a jej štatút.

     V I. etape sa bude kreovať 6 rád APVV na posudzovanie projektov:

1/ Rada pre prírodné vedy (4 prac. skupiny)

2/ Rada pre technické vedy (3 prac skupiny)

3/ Rada pre lekárske vedy

4/ Rada pre pôdohospodárske a lesnícke vedy

5/ Rada pre humanitné vedy

6 /Rada pre spoločenské vedy

Schválený bol tiež  program APVV na popularizáciu vedy. Predsedovia Rád ako aj členovia komisií budú uvedení na webstránke SAV

Na zasadnutí APVV dňa 22.2.06 by mala prebehnúť diskusia o štatúte APVV, ktorá už prešla medzirezortným konaním a  23.2.06  mala ísť do programu zasadania  Vlády SR.

Financovanie APVV projektov, podaných v roku 2005:

 odborné posúdenie projektov by malo  prebehnúť  asi do troch týždňov  a v priebehu mesiaca by  sa malo  uskutočniť  podpísanie odsúhlasených finančných prostriedkov;

bežiace  projekty sa budú dofinancovávať z pôvodného a nie z nového rozpočtu, pričom otázka spôsobu uzatvorenia týchto  projektov nie je celkom doriešená (či  pôjdu cestou verejnej obhajoby alebo sa dajú posúdiť jednotlivým radám; tie predtým kreované neboli). APVV by malo finančne podporovať aj medzinárodné a bilaterálne projekty.

     Na zasadnutie P SAV bola pozvaná aj  štátna tajomníčka MŠ Dana Mikulová a  Stanislav Sipko, generálny riaditeľ Sekcie vedy a techniky MŠ SR.  Diskutovalo sa  najmä o otázkach zriadenia národných   centier excelentnosti,   % HDP do vedy a  čerpania zo štrukturálnych fondov pre región Bratislava. 

 

 

K bodu 3:

 

Predsedníčka výboru informovala o priebehu evaluačného seminára 2.oddelenia vied v Smoleniciach. Seminár sa uskutočnil  v dňoch 26.2 – 1.3.2006.

Hodnotiaca komisia sa rozhodla použiť pri hodnotení váhovanie jednotlivých ukazovateľov.  Aj preto prezentácie riaditeľov prebiehali v blokoch ,

vždy podľa jedného ukazovateľa.

     V súvislosti s evaluáciami K Kollár infomoval členov výboru o stanovisku Filozofického ústavu SAV a jeho vedeckej rady, že majú výhrady k metodike a procedúre konania evaluácii v 3. oddelení. Predsedníčke snemu odovzdal aj písomné stanovisko ústavu k tejto záležitosti.

 

 

K bodu 4:

 

Výbor sa zaoberal informáciou o hodnotení ústavov SAV agentúrou ARRA. Detailnejšia analýza postupu agentúry ARRA pri hodnotení vysokých škôl (ktorou sa zaoberali na Sociologickom ústave)  ukázala, že agentúra postupovala z metodologického hľadiska veľmi problematicky a  bez akejkoľvek oponentúry svoje výsledky široko medializovala.  Výbor vyjadril obavu, aby podobný postup nebol použitý aj v prípade hodnotenia ústavov SAV, čo by mohlo mať negatívny účinok na vnímanie  SAV verejnosťou. Niektorí členovia výboru kontaktovali v tejto veci člena P SAV p. Samuelyho. Výbor navrhuje, aby predsedníctvo urýchlene pripravilo súhrnnú správu o evaluáciách v SAV a oboznámilo s ňou verejnosť a zároveň ju publikovalo  na webovej stránke SAV. Cieľom tohto návrhu je  snaha   objektívne informovať o práci a výsledkoch dosiahnutých ústavmi SAV.

 

Plenárne zasadnutie Snemu SAV sa uskutoční dňa   3.5. 2006 (v stredu) o 12.30 hod  v zasadacej miestnosti na Patrónke.

 

Najbližšia schôdza  Výboru Snemu SAV bude  v pondelok, 20. marca 2006,  o 1330 hod.

 

V Bratislave dňa 07.03.2006                                   L.Rychlá                                                                                                     

Zapísala: M.Piscová                                    predsedníčka Snemu SAV