Zápisnica č. 19

zo zasadania Výboru Snemu  SAV, ktoré sa konalo dňa 27. 3. 2006

 

 

Prítomní:          A. Breier, T. Hurtalová, K. Iždinský, A. Kiss, J. Klačka, J. Krištiak,

                        M. Piscová, D. Podmaková, L. Rychlá

Ospravedlnený: K. Kollár

 

Program:           1. Informácia zo zasadnutia Grémia predsedu SAV 21. 3.2006 (D.Podmaková)

2.      Zásady pravidelného hodnotenia organizácií SAV – hosť predseda SAV, prof. Š. Luby

3.      Príprava plenárneho zasadnutia Snemu SAV

4.      Rozličné

Zasadnutie otvorila a viedla predsedníčka Snemu SAV Lýdia Rychlá.

 

K bodu 1:

O zasadnutí rozšíreného Grémia predsedu SAV informovala podpredsedníčka Snemu SAV D. Podmaková, ktorá sa na ňom zúčastnila v zastúpení predsedníčky Snemu SAV.

·        Grémium prerokovalo materiál o záverečnom účte SAV za rok 2005, ktorý pripravilo ETO SAV podľa metodiky MF SR. Diskutovalo sa najmä o zaradení prostriedkov z mimorozpočtových zdrojov do tabuľkovej časti, ako aj do správy, vyjasnil sa rozdiel medzi priznanými a použitými prostriedkami, ako aj ďalšie nuansy. ETO SAV  vypracovalo materiál v  skrátenom termíne, ktorý MF SR posunul v súvislosti s predčasnými voľbami a  potrebou vypracovať včaššie štátny záverečný účet.  Prítomní členovia mali možnosť svoje pripomienky adresovať ETO ešte do 23. 3. 2006.

·        J. Slezák informoval o podmienkach udelenia Certifikátu Slovak Gold Exclusive výnimočným firmám a organizáciám (ročný poplatok 40.000 Sk). Prípadné udelenie však otvára ďalšie otázky, ktoré súvisia s použitím pre celú SAV, resp. len pre jednotlivé organizácie, ako aj zásadnú otázku uchádzania sa o tento certifikát aj inými „značkovými“ inštitúciami, napr. SND, SNM ap.

·        Grémium sa vrátilo k prerokovaniu financovania časopisov SAV, ktoré  na zasadnutí P SAV 14. 3. 2006  neuzatvorili a k niektorým otázkam navrhli prizvať tajomníka Edičnej komisie SAV, dr. Karola Nemogu. Tajomník komisie vysvetlil mechanizmus koeficientu náročnosti, regionálnosti, svetovosti a odpovedal na viacero otázok. Prítomní potom schválili predložený navrhovaný rozpis príspevku pre jednotlivé organizácie na vydávanie uvedených vedeckých časopisov.

·        Na zasadnutie P SAV 5. 4. 2006 bude predložený 1. variant Správy o činnosti SAV za rok 2005.

·        Vzhľadom na časovú tieseň (odhaľovanie busty M. Belovi vo vstupnom vestibule budovy SAV na Štefánikovej ulici), ako aj na neprítomnosť predsedu Akreditačnej komisie SAV, ktorý poslal upravené Zásady pravidelného hodnotenia organizácií SAV večer pred rokovaním a členovia Grémia predsedu SAV ho dostali tesne pred začiatkom rokovania, sa bližšie tieto Zásady neprerokovávali. Dohodlo sa, že prítomní zašlú prípadné svoje návrhy na docizelovanie do jedného týždňa.

·        Prítomní diskutovali aj o materiáli  Memorandum Slovenskej akadémie vied k rozvoju a situácii vo vede a technike v Slovenskej republike. Mali viacero pripomienok, ktoré sa zapracujú.

 

K bodu 2:

K tomuto bodu predsedníčka Snemu L. Rychlá privítala hosťa - predsedu SAV.

·        Š. Luby informoval, že posledný variant návrhu materiálu Zásady pravidelného hodnotenia organizácií SAV 2005-2009 ešte upravil a urobil viacero zásahov. V prvej fáze sa vypracujú a schvália zásady pre vedecké organizácie. Ďalším krokom budú osobitné prílohy pre špecializované a servisné organizácie, ktorých  hodnotenie však začne až v roku 2008. Tieto prílohy sa vypracujú na základe skúseností z hodnotení 1. etapy, t. j. vedeckých organizácií.

        Členovia výboru diskutovali o základných otázkach hodnotenia, ako je napríklad váhovanie, t. j. rozdielne bodové priznanie pri jednotlivých ukazovateľoch. Potrebu vniesť váhovanie do zásad argumentovali odlišnosťou dôležitosti  výstupov, rozdielom potreby vedných disciplín, ako aj požiadavkou vedeckých organizácií najmä po posledných hodnoteniach a tohtoročných evalváciách.

        Dohodli sa na preštylizovaní čl. II. Zásad pri  možnom váhovaní tak, aby nastavenie váhovania pre jednotlivé OV neschvaľovalo P SAV, ale aby zostali v právomoci AK, ktorá ich schváli na návrh jednotlivých Akreditačných komisií oddelení vied (AKOV).

        Akreditačná komisia váhovanie s pomermi oznámi pracoviskám  ešte v roku 2006, aby sa vedeli pripraviť a sústrediť na najdôležitejšie hodnotené oblasti v tom-ktorom odbore.

        Do Zásad je potrebné doplniť kto a kedy vyzve organizáciu k pravidelnému hodnoteniu.

        Rokovací poriadok nebude súčasťou  Zásad, ale len pracovným materiálom, ktorý bude schvaľovať P SAV.

        P SAV predloží Výboru Snemu SAV konečný návrh materiálu najneskoršie 2 týždne pred rokovaním pléna snemu. Výbor návrhy okamžite rozošle, aby sa k nemu mohli vyjadriť  členovia snemu, resp, zaujať stanovisko komory.

        P SAV zašle materiál aj riaditeľom organizácií.

Predseda SAV

·        Oznámil schválenie programu APVV „Ľudský potenciál a propagácia vedy“, ktorý zároveň odporúčal využiť. (Program bude zverejnený 18. 4. 2006  a podávať žiadostí bude možné po dobu 2 mesiacov.)

·        Vyzval 3. komoru Snemu SAV, aby upresnila požiadavku na vytvorenie miest pre pracovníkov na poradenstvo pri vypĺňaní žiadostí o európske granty. Zástupcovia 3. komory  vyslovili túto žiadosť na poslednom plenárnom zasadnutí Snemu SAV.

·        Informoval o odovzdávaní ceny Alexandra von Humboldta za rok 2005 dr.  Mariánovi Gálikovi, DrSc. z Ústavu orientalistiky SAV a v tejto súvislosti upozornil na možnosť získavania štipendií z  Nadácie Alexandra von Humboldta.

·        Odpovedal na viaceré otázky členov výboru, o. i. pozitívne reagoval na návrh a potrebu zabezpečenia  primeranejších pracovných priestorov pre Tlačový odbor SAV, pričom konštatoval nárast zviditeľnenia SAV najmä  prostredníctvom jeho práce.

 

K bodu  3:

Do programu plenárneho zasadnutia Snemu SAV 3. 5. 2006 navrhli členovia výboru ešte doplniť:

        Správu o čerpaní rozpočtu SAV v roku 2005 v zmysle schválených zásad;

        Správu podpredsedov OV SAV o výsledkoch evalvačných seminárov v spojitosti s prípravou pravidelných hodnotení organizácií (charakterizovať pozitíva, negatíva ap.);

 

 

K bodu  4:

a)      L. Rychlá oznámila nové skutočnosti vo veci žiadosti Odboru medzinárodnej spolupráce Ú SAV používať  miestnosť Výboru Snemu SAV dvakrát do týždňa za účelom výučby anglického jazyka. Podľa dodatočných ústnych informácií vedúceho odboru Ing. Jána Barančíka ide o jednorazovú žiadosť do konca júna 2006 bez uskladnenia učebných pomôcok. Po prehodnotení tejto žiadosti väčšina členov Výboru Snemu SAV hlasovaním vyjadrila súhlas s využitím miestnosti do 30. 6. 2006.

b)      Výbor Snemu SAV zobral na vedomie odpoveď podpredsedu SAV D. Kováča predsedovi Vedeckej rady Filozofického ústavu SAV na ich odvolanie sa na výsledky tohtoročných evalvácií v 3. OV SAV. D. Kováč zaslal predsedníčke Snemu SAV tento list na vedomie.

c)      J. Klačka informoval o rokovaní Dislokačnej komisie SAV, najmä o dopade Zákona č. 534/2005 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Zák. č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Článok  IV. tohto zákona mení niektoré ustanovenia Zákona č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu (ide o príjmy z prenájmu).

d)      D. Podmaková informovala o rokovaní Komisie SAV pre propagáciu a médiá. Komisia prerokovala materiál Tlačového odboru SAV za 1. štvrťrok 2006 a konštatovala, že TO SAV po príchode A. Štrpkovej  vykonáva mimoriadnu činnosť pri propagácií SAV ako celku, samostatných vedných disciplín a jednotlivcov, a to vo všetkých médiách. V tejto súvislosti sa zhodla na tom, že pracovníci TO by mali pracovať s výkonnejšou technikou (počítače, fotoaparát) v lepších, reprezentačných priestoroch, kde by mohli prijímať novinárov, ktorí sa zaujímajú o SAV. Ďalej sa komisia o. i. zaoberala návrhmi na výročné ceny, novým logom SAV (navrhla neponáhľať sa s jeho realizáciou, ale najprv dôsledne pripraviť relevantné podklady pre výtvarný návrh), návrhmi na publikáciu  o SAV,  zhodnotením stavu označovania ústavov tabuľami a informáciou o ďalších propagačných materiáloch SAV.

e)      Novou kontaktnou pracovníčkou na sekretariáte predsedu SAV pre Výbor Snemu je Katarína Babulová.

f)        D. Podmaková pozitívne hodnotila priebeh odhaľovania busty M. Belovi, ktoré sa uskutočnilo 21. 3. 2006. Vyzdvihla najmä účasť členov VR SAV a hostí, ako aj hudobný program, ktorý sa viazal na súpútnikov M. Bela a na Mozartov rok.

g)      Najbližšia schôdza  Výboru Snemu SAV bude  v pondelok, 10. apríla 2006  o 1330 hod. a nasledujúca 24. apríla 2006 o 14.00 hod.

 

 

Lyda Rychlá

predsedníčka Snemu SAV

 

 

V Bratislave dňa 2. 4. 2006

Zapísala Dagmar Podmaková